Jak najlepiej spędzić dwa tygodnie w Tunezji?

Jak najlepiej spędzić dwa tygodnie w Tunezji?

Tunezja wciąż pozostaje jednym z najciekawszych kierunków wakacyjnych. Polacy od wielu lat doceniają tamtejsze kurorty oraz atrakcje. Oczywiście kraj ten kojarzy się przede wszystkim z pięknymi plażami, jednak oferta dla urlopowiczów jest o wiele bogatsza. Przed zarezerwowaniem noclegu i kupieniem biletów na samolot, warto zrobić małe rozeznanie, żeby wiedzieć, co zobaczyć i robić, kiedy już tam pojedziemy. Poniżej znajduje się kilka najciekawszych propozycji.

Wakacje w promieniach słońca

słońce za dmuchawcemJeżeli nastawiamy się na spędzenie urlopu w malowniczej okolicy, gdzie znajdują się piękne plaże, niezapomniane widoki, moc atrakcji oraz nieskrywające się za chmurami słońce, to powinniśmy wybrać jeden z popularnych kurortów. Położony na półwyspie Cap Bon Hammamet jest przez wielu uważany za najpiękniejsze miejsce w całym kraju. Miasto oddalone jest nieco ponad 50 km od Tunisu i od kilkudziesięciu lat przyciąga turystów z całego świata. Czytaj więcej.

Funkcjonują tu luksusowe hotele z piaszczystymi plażami, restauracjami, barami, basenami oraz możliwością wypożyczania sprzętu wodnego. Okolice porastają drzewka cytrusowe, jaśminy oraz imponujące hibiskusy. Miejscowość pełna jest klimatycznych uliczek, straganów z pamiątkami oraz dobrze zachowanych zabytków.

Kolejnym wartym uwagi kurortem jest Sousse. Współcześnie miasto to pełni rolę najważniejszego punktu handlowego w kraju. Będzie ono idealne dla wszystkich, którzy spragnieni są nocnego życia. Działa tutaj wiele klubów i dyskotek, w których można poszaleć do białego rana. Naturalnie możemy tu także liczyć na szerokie plaże i nowoczesny aquapark. Sousse wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO – dobrym pomysłem będzie więc zajrzenie do lokalnego muzeum oraz katakumb.

Wszyscy spragnieni typowo miejskiego życia, powinni pojechać do Nabulu, położonego na półwyspie Bon. Znajduje się tutaj wiele sadów oraz winnic, a na targach będziemy mogli kupić dosłownie wszystko, od lokalnych wyrobów, potraw i rzemiosła, po wartościową biżuterię, perfumy czy dywany. Ogromnym hitem wśród turystów są także płytki ceramiczne oraz wyrabiane przez artystów dzbany i wazony.

Sidi Bou Said leży niedaleko stolicy kraju i przez wielu określane jest mianem „perły tunezyjskiego wybrzeża”. Białe budyneczki z niebieskimi okiennicami i drzwiami przypominają greckie krajobrazy Santorini. Warto zgubić się tutaj na kilka godzin pośród wąskich klimatycznych uliczek, a wieczorem podziwiać wspaniały widok na zatokę.

Najciekawsze starożytne zabytki

W Tunezji bez problemu znajdziemy wiele imponujących pozostałości po historycznych budynkach i miejscach. Dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie kilku dni, aby lepiej poznać te zabytki. Przed wszystkim powinniśmy zobaczyć Kartaginę, która leży na przedmieściach Tunisu. Miasto to powstało ponad 3 tysiące lat temu, a założyli je Fenicjanie. Teren do zwiedzania jest na tyle duży, że najlepiej będzie poświęcić cały dzień, aby niczego nie przegapić.

Koloseum w El-Jem zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem wielkości i jest jednym z najbardziej imponujących zabytków w Tunezji. Wielu turystów woli nawet przyjeżdżać tutaj niż do Rzymu, ponieważ koloseum w El-Jem jest o wiele lepiej zachowane. W czasach swojej świetności mogło pomieścić ponad 30 tysięcy widzów.

Jeżeli mamy ochotę zobaczyć pozostałości rzymskich willi, koniecznie wybierzmy się do Bulla Regia. Co ciekawe, jedno piętro tych domów budowane było pod ziemią, w ten sposób mieszkańcy walczyli z wszechobecnym gorącem. Dugga jest świetnie zachowaną rzymską osadą, zbudowaną ze złotego kamienia. Można tu podziwiać wiele świątyń, grobowce oraz teatr.

Zarezerwujmy trochę czasu na wycieczkę do Douz, miejscowości zwanej Wrotami Pustyni. Stąd wyruszają wyprawy na pustynię, te jedno lub kilkudniowe, a także kilkunastodniowe eskapady na wielbłądach. Położona jest tutaj także przepiękna oaza palmowa, gdzie organizowany jest doroczny festiwal Sahary. To właśnie w Douz George Lucas nakręcił pamiętne sceny, które możemy oglądać w pierwszym filmie z serii Gwiezdnych Wojen.