Wakacyjne wydatki w Bułgarii

Wakacyjne wydatki w Bułgarii

Bułgaria należy do jednego z najchętniej odwiedzanych krajów w całej Europie. Każdego roku przyjeżdża tu mnóstwo turystów, by móc odpocząć na jednej z wielu urokliwych plaż i udać się na zwiedzanie interesujących zabytków. Jednak piękne krajobrazy i liczne atrakcje to nie jedyny powód, dla którego kraj cieszy się tak ogromnym powodzeniem – od lat jest to również jedno z najtańszych wakacyjnych państw. Ze względu na niskie ceny obowiązujące w Bułgarii wiele osób zastanawia się, jaką ilość gotówki powinien zabrać ze sobą w podróż. Ile pieniędzy warto mieć przy sobie podczas urlopu w Bułgarii, by wystarczyło na wszystkie wakacyjne wydatki?

Ceny jedzenia

Bułgaria słynie z niezwykle smacznego, tradycyjnego jedzenia, którego można spróbować między innymi w jednej z licznych lokalnych restauracji. Ceny poszczególnych dań zależą głównie od miasta, w którym znajduje się dany lokal. Za talerz zupy w restauracji płaci się zazwyczaj około 10 zł, za zestaw obiadowy natomiast ok. 20 złotych. Cena frytek to mniej więcej 5 zł, natomiast kebab w jednej z bułgarskich budek kosztuje w przybliżeniu 9 zł. Na zakupy spożywcze warto wybrać się tutaj do jednego z dyskontów, które znajdują się również w naszym kraju. Koszty związane z żywnością są bardzo porównywalne do tych, z którymi można się spotkać w Polsce. Na przykład, cena jednego bochenka chleba sięga ok. 4 zł, kilograma ziemniaków – 2 zł, zaś litrowa butelka wody mineralnej kosztuje w przybliżeniu 2 złote.

Koszty związane z transportem

Wszystkie drogi krajowe znajdujące się w Bułgarii wymagają poniesienia odpowiedniej opłaty przy zakupie winiety. Korzystanie z niej przez tydzień kosztuje 8 euro, czyli około 34 złote. Cena winiety miesięcznej to 15 euro (63 złote). Warto o tym pamiętać, przemieszczając się po kraju własnym samochodem. Koszt paliwa jest z kolei bardzo zbliżony do cen panujących w Polsce. Litr benzyny kosztuje około 4,40 zł. Turyści chcący wynająć samochód na tydzień muszą liczyć się z wydatkiem od 500 złotych wzwyż.

Ceny dostępnych atrakcji

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w całej Bułgarii są aquaparki. Bilet na całodobowy pobyt w aquaparku Action, który znajduje się w Słonecznym Brzegu kosztuje 70 złotych za osobę dorosłą i 35 złotych za dziecko. Osoby, które wolą spędzić czas wolny na poznawaniu kultury i sztuki bułgarskiej koniecznie powinny wybrać się do jednego z muzeów. Wstęp do w zależności od rodzaju i lokalizacji obiektu kosztuje od 10 do 25 złotych (ceny biletów dla dzieci są oczywiście niższe).

Hotele

Większość turystów wybierających się na wakacje do Bułgarii planuje zatrzymać się w jednym z hoteli. Wiele z nich znajduje się w bardzo atrakcyjnym otoczeniu wspaniałych, piaszczystych plaż. Ceny noclegów są tutaj dosyć zróżnicowane i zależą między innymi od ulokowania i standardu danego hotelu. Cena noclegu z wliczonym śniadaniem w okolicy Złotych Piasków wynosi od 100 do około 350 złotych. Koszt wynajmu pokoju w Słonecznym Brzegu jest trochę wyższy – można za niego zapłacić aż do 400 złotych.

Ceny pamiątek

Bazar z pamiątkamiKażda osoba wybierająca się na zagraniczne wczasy powinna przywieźć z nich co najmniej kilka pamiątek. Bułgaria słynie między innymi z fantastycznego wina, biżuterii i doskonałej jakości kosmetyków z dodatkiem olejku różanego. Za zestaw należy zapłacić około 20-30 złotych. Butelka wina o pojemności 0,75 ml kosztuje natomiast średnio jedynie 8 złotych. Niezwykle tania w Bułgarii jest również odzież, cena niektórych ubrań może być nawet do 70% niższa niż w Polsce.

Ile pieniędzy warto zatem zabrać do Bułgarii?

Suma pieniędzy, jaką należy zabrać w podróż do Bułgarii zależy od bardzo wielu kwestii: m.in. od długości urlopu, konkretnej destynacji, a także indywidualnych potrzeb turysty. W związku tym, że ceny są tutaj bardzo zbliżone do obowiązujących w Polsce warto zabrać ze sobą dokładnie tyle pieniędzy, ile na urlop w Polsce. Można oczywiście dodać do pewną kwotę, która z pewnością przyda się w razie konieczności poniesienia niespodziewanych wydatków.