Co powinna zawierać podręczna apteczka w czasie zagranicznego urlopu?

Co powinna zawierać podręczna apteczka w czasie zagranicznego urlopu?

Wyjazd na zagraniczne wakacje niesie za sobą ryzyko wielu nieprzewidzianych i skomplikowanych sytuacji, dlatego podczas każdego urlopu warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki medyczne, które pozwolą na natychmiastową reakcję w razie potencjalnego zagrożenia zdrowia. Co należy spakować do podręcznej apteczki, by podczas wyjazdu czuć się bezpiecznie? Jakie leki warto mieć przy sobie?

Leki stosowane na co dzień

Osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby, które wymagają codziennego przyjmowania leków – takie jak astma, choroby serca czy cukrzyca – nie mogą zapomnieć zabrać ich ze sobą w podróż. Należy spakować również suplementy stosowane na co dzień, by nie przerywać niepotrzebnie ich działania.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Migrena, ból brzucha lub zęba to sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu nawet w najbardziej niespodziewanym momencie. Podczas wakacji za granicę ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości wzrasta, między innymi ze względu na zmianę klimatu, a ich przykre skutki mogą zepsuć nawet najbardziej udaną wycieczkę. Warto w związku z tym zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które doraźnie pomogą zwalczyć ból. W przypadku nasilających się objawów należy oczywiście niezwłocznie udać się do lekarza po profesjonalną pomoc medyczną.

Środki na chorobę lokomocyjną

W przypadku osób cierpiących na chorobę lokomocyjną nieodłącznym elementem wyposażenia apteczki w trakcie podróży powinny być specjalne środki przeznaczone na tę dolegliwość. Na rynku można obecnie dostać tabletki, syropy, a nawet gumy do żucia zwalczające objawy choroby lokomocyjnej. Warto mieć je przy sobie, zwłaszcza jeśli w wyciecze biorą udział także dzieci.

Opatrunki i płyny dezynfekujące

Podczas wakacji turyści narażeni są na różnego rodzaju urazy – m.in. skaleczenia, stłuczenia czy otarcia skóry. Wszelkie rany należy natychmiast opatrzyć, dezynfekując uszkodzone miejsce i zakładając na nie opatrunek. W podręcznej apteczce powinny znaleźć się w związku z tym plastry, gazy jałowe, chusteczki, bandaże, a także preparaty odkażające.

Preparaty na przeziębienie i grypę

Soki na grypęZimne napoje, lody i liczne kąpiele wodne sprzyjają pojawieniu się objawów, takich jak ból gardła, katar, ból zatok, a nawet gorączka i dreszcze. Nie trudno wówczas o złapanie przeziębienia czy zachorowanie na anginę. W przypadku nagłego i niespodziewanego bólu gardła warto mieć przy sobie tabletki do ssania lub spray działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Kiedy pojawi się gorączka, należy sięgnąć do apteczki po skuteczny preparat przeciwgorączkowy i lek stosowany w przeziębieniu i grypie, który złagodzi uciążliwe objawy.

Ratunek w przypadku biegunki

Biegunka to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość bardzo często występująca w czasie podróży za granicę. Jest to spowodowane między innymi zmianą klimatu, a także jedzenia oraz wody. Aby skutecznie zwalczyć przykre objawy związane z przypadłością, należy zabrać ze sobą różnorodne, odpowiednie preparaty, takie jak węgiel czy elektrolity do rozpuszczenia w wodzie, które posiadają właściwości nawadniające. Dolegliwość powinna ustąpić w niedługim czasie od zastosowania leku. Warto pamiętać o tym, że węgiel neutralizuje działanie wielu lekarstw, dlatego w przypadku stosowania innych preparatów jego przyjmowanie nie jest wskazane.

Środki do stosowania na skórę

Osoby podróżujące do krajów tropikalnych, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura są bardzo często narażone na poparzenia słoneczne. Pomocne w takich przypadkach mogą okazać się nie tylko kremy i balsamy z wysokim filtrem (na przykład SPF 50+), ale również specjalne preparaty do stosowania na skórę poparzoną słońcem. Na urlop warto zabrać ze sobą również żele na siniaki i stłuczenia, jak również kremy o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym. W warunkach, w których turysta może spotkać się z licznymi owadami (na przykład nad jeziorem czy w lesie) niezbędne będą też środki owadobójcze.