Morze, pustynia i… moc atrakcji! Co robić przez dwa tygodnie w Tunezji?

Morze, pustynia i… moc atrakcji! Co robić przez dwa tygodnie w Tunezji?

Tunezja kojarzy się z głównie z błogim plażowaniem i słoneczną pogodą. Martwisz się, że dwutygodniowe wakacje w tym kraju to za długo i po kilku dniach zaczniesz się nudzić? Niepotrzebnie! Podpowiadamy, co robić, by z urlopu przywieźć nie tylko piękną opaleniznę, ale też wspomnienia pełne przygód.

Morskie atrakcje

Tunezja to królestwo turkusowej wody i białego piasku. Najpiękniejsze plaże rozciągają się u wschodnich wybrzeży kraju, nad bajkową Zatoką Hammamet. Morze Śródziemne to też prawdziwy raj dla pasjonatów nurkowania. Jeśli chcecie przeżyć podwodną przygodę, koniecznie odwiedźcie miasto Hammamet lub położoną na północy Tabarkę. Pod przejrzystymi wodami znajdują się atrakcyjne koralowce, a także… wraki zatopionych dawno temu statków! Ci, którzy nurkować wolą przy plaży, mogą liczyć na podziwianie kolorowych roślin i ryb. Tunezyjskie wybrzeże stanowi też idealne miejsce dla początkujących surferów. Fale są tu łagodne, a wiatr przyjazny. A może udacie się w rejs na którąś z pobliskich wysp? Morskich rozrywek z pewnością wystarczy na wiele dni.

Nadmorskie kurorty

Wizytówką Tunezji są nadmorskie kurorty, które oferują odwiedzającym wiele atrakcji. W ciągu dnia prywatne plaże z leżakami, baseny, parki wodne i relaks w centrach SPA, a wieczorami polskie animacje i dyskoteki – trzeba przyznać, że naprawdę ciężko się tu nudzić. Z tych najbardziej popularnych miast wypoczynkowych warto wspomnieć Hammamet, Monastir czy Sousse.

Nadmorskie miejscowości to jednak nie tylko hotele. Wystarczy krótki spacer, by dotrzeć do miejsc, które oczarują Was niecodzienną atmosferą. W większości miasteczek piętrzą się zabudowania starego miasta i mediny. Ducha orientu czuć na każdym rogu wąskich, kamiennych uliczek. Przeznaczcie więc jeden wieczór na przechadzkę, która pozwoli Wam przenieść się do zupełnie innego świata.

Wyjątkowy klimat miast

miastoTunezyjskie miasteczka pełne są historycznych miejsc i zachwycających obiektów. W Hammamet udajcie się na wycieczkę po zabudowaniach starej twierdzy Kasby. W Sousse zobaczcie koniecznie Wielki Meczet i warownię, którą wzniesiono na skalistym nadmorskim zboczu.

Na południowym przylądku Zatoki Hammamet znajduje się stara fenicka osada Monastir. Warto ją odwiedzić chociażby ze względu na monumentalne mauzoleum prezydenta Habiby Murgiby, do którego prowadzi zjawiskowa palmowa aleja. Tuż przy plaży leży słynny islamski klasztor Ribat.

Pustynne wyprawy

Kto nie słyszał o największej pustyni świata? Wrota Sahary znajdują się w miejscowości Douz, położonej malowniczo wśród pustynnych krajobrazów. Tajemnicze drzwi są tylko symbolem – to właśnie stąd wyruszają wyprawy w głąb królestwa piasku. Żeby poczuć smak przygody, wystarczy spacer wśród orientalnych zabudowań osady i wycieczka po okolicznych oazach, np. konno czy na wielbłądzie.

W miasteczku warto zajść do Muzeum Sahary i na souk, czyli lokalny targ. Atrakcji wystarczy na cały dzień, a dla spragnionych dalszych wyzwań organizowane są całonocne eskapady na pustynię. A jeśli już wybierzecie się do Douz, możecie zahaczyć też o pobliską miejscowość Matmata, której domostwa zostały wydrążone w ziemi i skałach.

Historyczne miejsca

Przenieście się na chwilę kilka wieków wstecz i wybierzcie w podróż do starożytnej Kartaginy. Ruiny miasta-państwa leżą nad Zatoką Tuniską, kilkanaście kilometrów od centrum Tunisu. W stolicy odwiedźcie Muzeum Narodowe, gdzie poznacie historię regionu oraz wielki targ, na którym kupicie wyjątkowe pamiątki.

Kolejnym miastem, w którym historia spotyka się z nowoczesnością jest Al-Dżamma. W sercu miasta stoi imponujące koloseum, które przypomina o rzymskiej obecności w tym regionie. W mieście zwiedzić można także Muzeum Archeologiczne. Ciekawym punktem na tunezyjskiej mapie dawnych mias, jest też Kerkouane. Miasto wieki temu zostało zasypane przez piasek, a kiedy je odkopano, okazało się, że jest doskonale zachowane.

Część urlopu zarezerwujcie koniecznie na błogi wypoczynek, ale przy planowaniu wakacji pamiętajcie, że w Tunezji jest do odkrycia dużo więcej niż tylko ciepłe morze.